Nichicon LLS2D561MELB
LLS2D561MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D561MELB
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D561MELB.pdf
Availability of LLS2D561MELB
QUANTITY
LLS2D561MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D561MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2D561MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D561MELB
Related LinksLLS2D5, LLS2D561MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D561MELB Details Description
Related parts for LLS2D561MELB
SLEEVE EXP FR GRY 0.75" (19.1MM) datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 202/18 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
DOOR PULL datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf