Nichicon LLS2D821MELB
LLS2D821MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D821MELB
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D821MELB.pdf
Availability of LLS2D821MELB
QUANTITY
LLS2D821MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D821MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2D821MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D821MELB
Related LinksLLS2D8, LLS2D821MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D821MELB Details Description
Related parts for LLS2D821MELB
BOX ALUM BLACK 7.4"L X 4.72"W datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
ICL 16 OHM 20% 3A 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3.5W 5930 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 9PR BRAID 300V datasheet.pdf