Nichicon LLS2E331MELA
LLS2E331MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2E331MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLS2E331MELA.pdf
Availability of LLS2E331MELA
QUANTITY
LLS2E331MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2E331MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2E331MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2E331MELA
Related LinksLLS2E3, LLS2E331MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2E331MELA Details Description
Related parts for LLS2E331MELA
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3A 63 MOHM TH datasheet.pdf
RES 277K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PCIX BUFF 28SSOP datasheet.pdf
0.75 INCH BORE SLEEVE datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf