Nichicon LLS2E331MELZ
LLS2E331MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2E331MELZ
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLS2E331MELZ.pdf
Availability of LLS2E331MELZ
QUANTITY
LLS2E331MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2E331MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2E331MELZ
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2E331MELZ
Related LinksLLS2E3, LLS2E331MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2E331MELZ Details Description
Related parts for LLS2E331MELZ
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOD923 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf