Nichicon LLS2E471MELZ
LLS2E471MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2E471MELZ
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLS2E471MELZ.pdf
Availability of LLS2E471MELZ
QUANTITY
LLS2E471MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2E471MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2E471MELZ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)