Nichicon LLS2G101MELY
LLS2G101MELY picture photo
Mfg. Part Number
LLS2G101MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLS2G101MELY.pdf
Availability of LLS2G101MELY
QUANTITY
LLS2G101MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2G101MELY
Internal Part NumberEIS-LLS2G101MELY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2G101MELY
Related LinksLLS2G1, LLS2G101MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2G101MELY Details Description
Related parts for LLS2G101MELY
TRIAC 600V 25A TO220AB datasheet.pdf
IC ADC 4.5 DGT LCD DVR 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 4COL datasheet.pdf