Nichicon LLS2G121MELY
LLS2G121MELY picture photo
Mfg. Part Number
LLS2G121MELY
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLS2G121MELY.pdf
Availability of LLS2G121MELY
QUANTITY
LLS2G121MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2G121MELY
Internal Part NumberEIS-LLS2G121MELY
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2G121MELY
Related LinksLLS2G1, LLS2G121MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2G121MELY Details Description
Related parts for LLS2G121MELY
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf