Nichicon LLS2V271MELB
LLS2V271MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2V271MELB
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LLS2V271MELB.pdf
Availability of LLS2V271MELB
QUANTITY
LLS2V271MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2V271MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2V271MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2V271MELB
Related LinksLLS2V2, LLS2V271MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2V271MELB Details Description
Related parts for LLS2V271MELB
RES 680 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SSO datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 40A TO218 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf