Nichicon LLS2V271MELZ
LLS2V271MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2V271MELZ
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LLS2V271MELZ.pdf
Availability of LLS2V271MELZ
QUANTITY
LLS2V271MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2V271MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2V271MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2V271MELZ
Related LinksLLS2V2, LLS2V271MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2V271MELZ Details Description
Related parts for LLS2V271MELZ
RES 1.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.1MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
HOLDER BATT W/COVR 3AAA WIRE LDS datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE VF/A TELE-GARD 125A 170VDC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 30M datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 7PPM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W datasheet.pdf