Nichicon LLS2W121MELB
LLS2W121MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2W121MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLS2W121MELB.pdf
Availability of LLS2W121MELB
QUANTITY
LLS2W121MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2W121MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2W121MELB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2W121MELB
Related LinksLLS2W1, LLS2W121MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2W121MELB Details Description
Related parts for LLS2W121MELB
MOSFET 2N-CH 20V 2.5A 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V SOT25-5 datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN TO-18 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf