Nichicon LLS2W121MELZ
LLS2W121MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2W121MELZ
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLS2W121MELZ.pdf
Availability of LLS2W121MELZ
QUANTITY
LLS2W121MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2W121MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2W121MELZ
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2W121MELZ
Related LinksLLS2W1, LLS2W121MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2W121MELZ Details Description
Related parts for LLS2W121MELZ
RES MO 2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONTROL DIN RAIL SOCKET 4 POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO WECO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PS3F 100A RACK SIDE datasheet.pdf