API Delevan LLSTR-220
LLSTR-220 picture photo
Mfg. Part Number
LLSTR-220
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 795MA 400 MOHM
Datasheet Download
LLSTR-220.pdf
Availability of LLSTR-220
QUANTITY
LLSTR-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLSTR-220
Internal Part NumberEIS-LLSTR-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLLSTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating795mA
Current - Saturation460mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.475" L x 0.420" W (12.07mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.37mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLSTR-220
Related LinksLLST, LLSTR-220 Datasheet, API Delevan Distributor
LLSTR-220 Details Description
Related parts for LLSTR-220
CAP THIN FILM 1.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AMP PACE CONN 36POS 100X200C/L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf