Texas Instruments LM1117MP-1.8
LM1117MP-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LM1117MP-1.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223
Datasheet Download
LM1117MP-1.8.pdf
Availability of LM1117MP-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM1117MP-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM1117MP-1.8
Internal Part NumberEIS-LM1117MP-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM1117MP-1.8
Related LinksLM1117, LM1117MP-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM1117MP-1.8 Details Description
Related parts for LM1117MP-1.8
FUSE 2A FAST 3AB RED INDCT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 250MA 550 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf