Texas Instruments LM1117MPX-1.8/NOPB
LM1117MPX-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM1117MPX-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223
Datasheet Download
LM1117MPX-1.8/NOPB.pdf
Availability of LM1117MPX-1.8/NOPB
QUANTITY
LM1117MPX-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM1117MPX-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM1117MPX-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM1117MPX-1.8/NOPB
Related LinksLM1117MPX, LM1117MPX-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM1117MPX-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LM1117MPX-1.8/NOPB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-COUNTER 24DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 200 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
4X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
FERRITE CORE E 759NH N27 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf