Texas Instruments LM140LAH-15/NOPB
LM140LAH-15/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM140LAH-15/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A TO3
Datasheet Download
LM140LAH-15/NOPB.pdf
Availability of LM140LAH-15/NOPB
QUANTITY
LM140LAH-15/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM140LAH-15/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM140LAH-15/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input17.6 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Supplier Device PackageTO (NDT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM140LAH-15/NOPB
Related LinksLM140LAH, LM140LAH-15/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM140LAH-15/NOPB Details Description
Related parts for LM140LAH-15/NOPB
CAP MICA 32PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO215AA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
MICRO 21 F 72" YEL datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf