Texas Instruments LM20CIM7/NOPB
LM20CIM7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM20CIM7/NOPB
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5
Datasheet Download
LM20CIM7/NOPB.pdf
Availability of LM20CIM7/NOPB
QUANTITY
LM20CIM7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM20CIM7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM20CIM7/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWEBENCH Sensor Designer
Manufacturer Product PageLM20CIM7/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 130°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply2.4 V ~ 5.5 V
Resolution11.77mV/°C
FeaturesShutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±4°C (±5°C)
Test Condition25°C ~ 30°C (-55°C ~ 130°C)
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM20CIM7/NOPB
Related LinksLM20CI, LM20CIM7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM20CIM7/NOPB Details Description
Related parts for LM20CIM7/NOPB
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE CLOSED 10-22 AWG YEL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 24SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING YLW 250PC/PKG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf