Texas Instruments LM25007SD/NOPB
LM25007SD/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM25007SD/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8LLP
Datasheet Download
LM25007SD/NOPB.pdf
Availability of LM25007SD/NOPB
QUANTITY
LM25007SD/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25007SD/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM25007SD/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM25007 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output500mA
Frequency - SwitchingUp to 800kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25007SD/NOPB
Related LinksLM25007, LM25007SD/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25007SD/NOPB Details Description
Related parts for LM25007SD/NOPB
IC 3-8 LINE DECODR/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf