Texas Instruments LM25007SDX/NOPB
LM25007SDX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM25007SDX/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8LLP
Datasheet Download
LM25007SDX/NOPB.pdf
Availability of LM25007SDX/NOPB
QUANTITY
LM25007SDX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25007SDX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM25007SDX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM25007 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output500mA
Frequency - SwitchingUp to 800kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25007SDX/NOPB
Related LinksLM25007, LM25007SDX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25007SDX/NOPB Details Description
Related parts for LM25007SDX/NOPB
CONN HEADER .100 SNGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf