Texas Instruments LM25010Q1MH/NOPB
LM25010Q1MH/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM25010Q1MH/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP
Datasheet Download
LM25010Q1MH/NOPB.pdf
Availability of LM25010Q1MH/NOPB
QUANTITY
LM25010Q1MH/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25010Q1MH/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM25010Q1MH/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM25010-Q1 Design with WEBENCH® Power Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package94
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)37V
Current - Output1A
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package14-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25010Q1MH/NOPB
Related LinksLM25010Q, LM25010Q1MH/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25010Q1MH/NOPB Details Description
Related parts for LM25010Q1MH/NOPB
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT23 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FPA/C 693MDL730 1.0M datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf