Texas Instruments LM25101CMY/NOPB
LM25101CMY/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM25101CMY/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC GATE DVR HI/LO SIDE 8MSOP
Datasheet Download
LM25101CMY/NOPB.pdf
Availability of LM25101CMY/NOPB
QUANTITY
LM25101CMY/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM25101CMY/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM25101CMY/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 29/Sep/2014
Copper Wire Revision A 19/Jan/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationHigh and Low Side, Synchronous
Input TypeNon-Inverting
Delay Time26ns
Current - Peak1A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)100V
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM25101CMY/NOPB
Related LinksLM25101, LM25101CMY/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM25101CMY/NOPB Details Description
Related parts for LM25101CMY/NOPB
EVALUATION MODULE FOR DAC8574 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM SOT23-6 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf