Texas Instruments LM2574HVN-12/NOPB
LM2574HVN-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2574HVN-12/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-DIP
Datasheet Download
LM2574HVN-12/NOPB.pdf
Availability of LM2574HVN-12/NOPB
QUANTITY
LM2574HVN-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2574HVN-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2574HVN-12/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationMold Compound Updated 10/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM2574HVN-12/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2574HVN-12/NOPB
Related LinksLM2574HV, LM2574HVN-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2574HVN-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2574HVN-12/NOPB
RES SMD 787K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SHUNT .100" 4POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 14SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN NM TO-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
STUD PIVOT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 100TQF datasheet.pdf
10000UF 100V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf