Texas Instruments LM2574HVN-15
LM2574HVN-15 picture photo
Mfg. Part Number
LM2574HVN-15
Brief Description
IC REG BUCK 15V 0.5A 8-DIP
Datasheet Download
LM2574HVN-15.pdf
Availability of LM2574HVN-15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2574HVN-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2574HVN-15
Internal Part NumberEIS-LM2574HVN-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2574HVN-15
Related LinksLM2574, LM2574HVN-15 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2574HVN-15 Details Description
Related parts for LM2574HVN-15
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS OR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC SMCJ datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
F39-HJ0275 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf