Microchip Technology LM2575-12WU-TR
LM2575-12WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
LM2575-12WU-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Datasheet Download
LM2575-12WU-TR.pdf
Availability of LM2575-12WU-TR
QUANTITY
LM2575-12WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575-12WU-TR
Internal Part NumberEIS-LM2575-12WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575-12WU-TR
Related LinksLM2575-, LM2575-12WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
LM2575-12WU-TR Details Description
Related parts for LM2575-12WU-TR
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MDM-31SH048K datasheet.pdf
ADAPTER ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf