Texas Instruments LM2575HVSX-3.3/NOPB
LM2575HVSX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2575HVSX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Datasheet Download
LM2575HVSX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2575HVSX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2575HVSX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575HVSX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2575HVSX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2575HVSX-3.3/NOPB Specifications
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575HVSX-3.3/NOPB
Related LinksLM2575HVS, LM2575HVSX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2575HVSX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2575HVSX-3.3/NOPB
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 8.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH RED datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5631PHD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf