Texas Instruments LM2575M-3.3/NOPB
LM2575M-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2575M-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 24-SOIC
Datasheet Download
LM2575M-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2575M-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2575M-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575M-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2575M-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575M-3.3/NOPB
Related LinksLM2575M-, LM2575M-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2575M-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2575M-3.3/NOPB
IC MPU MPC74XX 733MHZ 483FCCBGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
POWER SUPPLY 1-16V 60A SWITCH DC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LL 6.35/09/90V 5.0 SN BK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 300MA DO213AA datasheet.pdf