ON Semiconductor LM2575TV-3.3
LM2575TV-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2575TV-3.3
Brief Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220
Datasheet Download
LM2575TV-3.3.pdf
Availability of LM2575TV-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2575TV-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575TV-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2575TV-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575TV-3.3
Related LinksLM2575, LM2575TV-3.3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM2575TV-3.3 Details Description
Related parts for LM2575TV-3.3
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 62MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 456FGBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPST 6A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf