Microchip Technology LM2576-3.3WT
LM2576-3.3WT picture photo
Mfg. Part Number
LM2576-3.3WT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Datasheet Download
LM2576-3.3WT.pdf
Availability of LM2576-3.3WT
QUANTITY
LM2576-3.3WT Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2576-3.3WT
Internal Part NumberEIS-LM2576-3.3WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2576-3.3WT
Related LinksLM2576, LM2576-3.3WT Datasheet, Microchip Technology Distributor
LM2576-3.3WT Details Description
Related parts for LM2576-3.3WT
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
MODULE POWER ENT UNFILT 6A 4V SW datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 300E 15.5KV datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 1-1/2" S XCS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf