Texas Instruments LM2577T-12/LB03
LM2577T-12/LB03 picture photo
Mfg. Part Number
LM2577T-12/LB03
Brief Description
IC REG MULTI CONFIG 12V 3A TO220
Datasheet Download
LM2577T-12/LB03.pdf
Availability of LM2577T-12/LB03
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2577T-12/LB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2577T-12/LB03
Internal Part NumberEIS-LM2577T-12/LB03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A (Switch)
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2577T-12/LB03
Related LinksLM2577T, LM2577T-12/LB03 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2577T-12/LB03 Details Description
Related parts for LM2577T-12/LB03
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INTERFACE MOD PLC 1X16 16PT 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN 125.00MHZ 3.3V 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 3A SMD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf