Texas Instruments LM2587S-12
LM2587S-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2587S-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO263
Datasheet Download
LM2587S-12.pdf
Availability of LM2587S-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2587S-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2587S-12
Internal Part NumberEIS-LM2587S-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost, Flyback, Forward Converter
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A (Switch)
Frequency - Switching100kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2587S-12
Related LinksLM258, LM2587S-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2587S-12 Details Description
Related parts for LM2587S-12
IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
SWITCH FORMED LEVER SPDT 5A datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=80 LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 9POS datasheet.pdf