Texas Instruments LM2592HVS-3.3
LM2592HVS-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2592HVS-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263-5
Datasheet Download
LM2592HVS-3.3.pdf
Availability of LM2592HVS-3.3
QUANTITY
LM2592HVS-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2592HVS-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2592HVS-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLM2592HV Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2592HVS-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2592HVS-3.3
Related LinksLM2592, LM2592HVS-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2592HVS-3.3 Details Description
Related parts for LM2592HVS-3.3
CABINET ALUM BLUE 15"L X 8.31"W datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TSOC-6 TO DIP-6 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf