Texas Instruments LM2593HVS-3.3/NOPB
LM2593HVS-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2593HVS-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TO263-7
Datasheet Download
LM2593HVS-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2593HVS-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2593HVS-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2593HVS-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2593HVS-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Manufacturer Product PageLM2593HVS-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2593HVS-3.3/NOPB
Related LinksLM2593HVS, LM2593HVS-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2593HVS-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2593HVS-3.3/NOPB
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 1000MM 1.37 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V U2J 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS FLUSH ACT 24V datasheet.pdf
RES 117 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
FUSE RK-5 175 A 600 AC/DC datasheet.pdf