Texas Instruments LM2595SX-3.3/NOPB
LM2595SX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2595SX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Datasheet Download
LM2595SX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2595SX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2595SX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2595SX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2595SX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Manufacturer Product PageLM2595SX-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2595SX-3.3/NOPB
Related LinksLM2595SX, LM2595SX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2595SX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2595SX-3.3/NOPB
JUMPER-H1503TR/A3048S/X 8" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
18 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
EV-DO ROUTER NO ACCY AERIS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10UDFN datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
180UF 420V 25X30MM 85C 2000H datasheet.pdf