Texas Instruments LM2595T-3.3/NOPB
LM2595T-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2595T-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Datasheet Download
LM2595T-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2595T-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2595T-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2595T-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2595T-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2595T-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2595T-3.3/NOPB
Related LinksLM2595T-, LM2595T-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2595T-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2595T-3.3/NOPB
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 96BGA datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 A TO A 9.84' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
4 POLE/10 AMP TRACK MOUNT W/O CO datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf