Texas Instruments LM2596S-3.3/NOPB
LM2596S-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2596S-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Datasheet Download
LM2596S-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2596S-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2596S-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2596S-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2596S-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2596S-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2596S-3.3/NOPB
Related LinksLM2596S-, LM2596S-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2596S-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2596S-3.3/NOPB
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 18V datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf