Texas Instruments LM2596T-3.3/NOPB
LM2596T-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2596T-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Datasheet Download
LM2596T-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2596T-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2596T-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2596T-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2596T-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Manufacturer Product PageLM2596T-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2596T-3.3/NOPB
Related LinksLM2596T-, LM2596T-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2596T-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2596T-3.3/NOPB
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FLEXIBLE CLAMP datasheet.pdf
WEBENCH BUILD IT BOARD LM5575 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.7A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
MULTILAYER CHIP 5375.0MHZ datasheet.pdf