Texas Instruments LM2596T-3.3
LM2596T-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2596T-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5
Datasheet Download
LM2596T-3.3.pdf
Availability of LM2596T-3.3
QUANTITY
LM2596T-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2596T-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2596T-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Manufacturer Product PageLM2596T-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2596T-3.3
Related LinksLM259, LM2596T-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2596T-3.3 Details Description
Related parts for LM2596T-3.3
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MKC50K datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 64SQFP datasheet.pdf
L37-3F FOR LXK8-PWXX-0016&0012 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf