Texas Instruments LM2597HVMX-12/NOPB
LM2597HVMX-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2597HVMX-12/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2597HVMX-12/NOPB.pdf
Availability of LM2597HVMX-12/NOPB
QUANTITY
LM2597HVMX-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2597HVMX-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2597HVMX-12/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Manufacturer Product PageLM2597HVMX-12/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2597HVMX-12/NOPB
Related LinksLM2597HVM, LM2597HVMX-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2597HVMX-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2597HVMX-12/NOPB
IC FPGA 233 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-8 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 7 3.25-4.5MM YEL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf