Texas Instruments LM2670T-3.3/NOPB
LM2670T-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2670T-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-7
Datasheet Download
LM2670T-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2670T-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2670T-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2670T-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2670T-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2670T-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-7 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2670T-3.3/NOPB
Related LinksLM2670T-, LM2670T-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2670T-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2670T-3.3/NOPB
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 102 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf