Texas Instruments LM2671M-3.3/NOPB
LM2671M-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2671M-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-SOIC
Datasheet Download
LM2671M-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2671M-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2671M-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2671M-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2671M-3.3/NOPB
Manufacturer Product PageLM2671M-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2671M-3.3/NOPB
Related LinksLM2671M-, LM2671M-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2671M-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2671M-3.3/NOPB
IC FLASH 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
BATTRAX SLIC DUAL NEG 500A MS013 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 500MA 0201 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 15MM datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 9WLP datasheet.pdf