Texas Instruments LM2672N-3.3/NOPB
LM2672N-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2672N-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-DIP
Datasheet Download
LM2672N-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2672N-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2672N-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2672N-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2672N-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2672N-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2672N-3.3/NOPB
Related LinksLM2672N-, LM2672N-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2672N-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2672N-3.3/NOPB
SPRING FOR BATTERY PACK datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9/16" datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf