Texas Instruments LM2673S-12/NOPB
LM2673S-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2673S-12/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7
Datasheet Download
LM2673S-12/NOPB.pdf
Availability of LM2673S-12/NOPB
QUANTITY
LM2673S-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2673S-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2673S-12/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Manufacturer Product PageLM2673S-12/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2673S-12/NOPB
Related LinksLM2673S, LM2673S-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2673S-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2673S-12/NOPB
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
SWITCH PB EMERGNCY STOP NON-ILLM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW RPSMA datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SCR FAST SW 600A 800V TO-200AB datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf