Texas Instruments LM2675N-12
LM2675N-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2675N-12
Brief Description
IC REG BUCK 12V 1A 8-DIP
Datasheet Download
LM2675N-12.pdf
Availability of LM2675N-12
QUANTITY
LM2675N-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2675N-12
Internal Part NumberEIS-LM2675N-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package40
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2675N-12
Related LinksLM267, LM2675N-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2675N-12 Details Description
Related parts for LM2675N-12
RES 1.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8DIP datasheet.pdf
CLOSURE 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 45.9 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SLA 4/90B 3.25N OR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf