Texas Instruments LM2675N-3.3
LM2675N-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2675N-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-DIP
Datasheet Download
LM2675N-3.3.pdf
Availability of LM2675N-3.3
QUANTITY
LM2675N-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2675N-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2675N-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package40
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2675N-3.3
Related LinksLM267, LM2675N-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2675N-3.3 Details Description
Related parts for LM2675N-3.3
CONN PATCHKIT 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
5MM SLOT L/D-ON NPN T-SHAPE 10 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
GT15 SHEET 320X320X0.23MM datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 3POS 3.50MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf