Texas Instruments LM2678SD-12/NOPB
LM2678SD-12/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2678SD-12/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 12V 5A 14VSON
Datasheet Download
LM2678SD-12/NOPB.pdf
Availability of LM2678SD-12/NOPB
QUANTITY
LM2678SD-12/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2678SD-12/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2678SD-12/NOPB
Design ResourcesLM2678 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLM2678SD-12/NOPB Specifications
Standard Package250
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-VSON (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2678SD-12/NOPB
Related LinksLM2678SD, LM2678SD-12/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2678SD-12/NOPB Details Description
Related parts for LM2678SD-12/NOPB
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf