Texas Instruments LM2678SD-12
LM2678SD-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2678SD-12
Brief Description
IC REG BUCK 12V 5A 14VSON
Datasheet Download
LM2678SD-12.pdf
Availability of LM2678SD-12
QUANTITY
LM2678SD-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2678SD-12
Internal Part NumberEIS-LM2678SD-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Design ResourcesLM2678 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2678SD-12 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-VSON (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2678SD-12
Related LinksLM267, LM2678SD-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2678SD-12 Details Description
Related parts for LM2678SD-12
IC DRIVER QUAD HICURR PER 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf