Texas Instruments LM2679SX-3.3
LM2679SX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LM2679SX-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7
Datasheet Download
LM2679SX-3.3.pdf
Availability of LM2679SX-3.3
QUANTITY
LM2679SX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2679SX-3.3
Internal Part NumberEIS-LM2679SX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package500
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2679SX-3.3
Related LinksLM2679, LM2679SX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2679SX-3.3 Details Description
Related parts for LM2679SX-3.3
JUMPER-H1507TR/A3049G/X 8" datasheet.pdf
CABLE CLAMP BLACK 7/16"DIA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 12FT CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
68UF 16V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf