Texas Instruments LM26CIM5-SPA
LM26CIM5-SPA picture photo
Mfg. Part Number
LM26CIM5-SPA
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC THERMOSTAT DGTL LOPWR SOT23-5
Datasheet Download
LM26CIM5-SPA.pdf
Availability of LM26CIM5-SPA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM26CIM5-SPA Order Process
Ship out your order
Specifications of LM26CIM5-SPA
Internal Part NumberEIS-LM26CIM5-SPA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdHot
Switching Temperature75°C
Accuracy±3°C
Current - Output (Max)-
Output TypeOpen Drain
OutputActive Low
Output Function/OverTemp
Selectable HysteresisYes
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply16µA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM26CIM5-SPA
Related LinksLM26CI, LM26CIM5-SPA Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM26CIM5-SPA Details Description
Related parts for LM26CIM5-SPA
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 6.8K OHM 4SIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/QV/2 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf