Texas Instruments LM26LVCISDX-075/NOPB
LM26LVCISDX-075/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM26LVCISDX-075/NOPB
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC TEMP SENS/SWITCH 75C 6LLP
Datasheet Download
LM26LVCISDX-075/NOPB.pdf
Availability of LM26LVCISDX-075/NOPB
QUANTITY
LM26LVCISDX-075/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM26LVCISDX-075/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM26LVCISDX-075/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM26LVCISDX-075/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdHot
Switching Temperature75°C
Accuracy±2.2°C
Current - Output (Max)7mA
Output TypeOpen Drain, Push-Pull
OutputActive High, Active Low
Output FunctionOverTemp, /OverTemp, VTemp
Selectable HysteresisNo
FeaturesTrip Test
Voltage - Supply1.6 V ~ 5.5 V
Current - Supply8µA
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.2x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM26LVCISDX-075/NOPB
Related LinksLM26LVCISD, LM26LVCISDX-075/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM26LVCISDX-075/NOPB Details Description
Related parts for LM26LVCISDX-075/NOPB
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 370MA 240 MOHM datasheet.pdf
PAC-CMLX-HE20-V2-2M datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.200 T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf