Texas Instruments LM2704MFX-ADJ
LM2704MFX-ADJ picture photo
Mfg. Part Number
LM2704MFX-ADJ
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator 550mA (Switch) Backlight SOT-23-5
Datasheet Download
LM2704MFX-ADJ.pdf
Availability of LM2704MFX-ADJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2704MFX-ADJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2704MFX-ADJ
Internal Part NumberEIS-LM2704MFX-ADJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Reference Design LibraryLM2704EV: 20V @ 45mA, 2.2 ~ 7 Vin
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.2V
Voltage - Supply (Max)7V
Voltage - Output20V
Current - Output / Channel550mA (Switch)
Frequency-
Dimming-
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2704MFX-ADJ
Related LinksLM2704, LM2704MFX-ADJ Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2704MFX-ADJ Details Description
Related parts for LM2704MFX-ADJ
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL LP 5V 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RD ENERGY HARVESTING datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf