| Internal Part Number | EIS-LM27CIM5X-1HJ/NOPB | |
| Manufacturer Product Page | LM27CIM5X-1HJ/NOPB Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Temperature Switches | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Trip Temperature Threshold | Hot | |
| Switching Temperature | 130°C | |
| Accuracy | ±3°C | |
| Current - Output (Max) | - | |
| Output Type | Open Drain | |
| Output | Active Low | |
| Output Function | /OverTemp, VTemp | |
| Selectable Hysteresis | Yes | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | 15µA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LM27CIM5X-1HJ/NOPB | |
| Related Links | LM27CIM5X, LM27CIM5X-1HJ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | A6111 | ANTENNA CHIP 2.4GHZ SMD | datasheet.pdf | |